سفارش تبلیغ
صبا

مکان: بقعه شمس آل رسول (آتشکده)، آمل، استان مازندران
فاصله از مرکز استان: 67 کیلومتر
زمان: شهریور 1391

نقشه راه آمل

آشنایی: بقعه شمس آل رسول (معروف به آتشکده) مربوط به قرن 9 هجری است و در محله پائین بازار آمل در خرابه‌های شهر قدیم واقع شده و با شماره ثبت 1057 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا که از وسعت قابل ملاحظه ای نسبت به بناهای دوره خود برخورداراست، بصورت چهار گوشه و گنبد مخروطی بوده که گنبد آن در اثر زلزله و عوامل جوی منطقه خراب شده است. تزیینات بنا شامل طاق و قوس و قرنیس های آجری و کاشیکاری در قسمت فوقانی است.
     به احتمال زیاد این مقبره متعلق به علامه محمد بن محمود ملقب به شمس الدین آملی از علما و محققین و پزشک بزرگ شیعه در قرنهای هفتم و هشتم هجری است.

 36°28"53.21"N  52°21"17.71"E  :مختصات
شمس آل رسول

لینک های مرتبط : پایگاه اطلاع رسانی امام زادگان  میراث فرهنگی آمل  سفرپدیا  ویکی پدیا

مکان: آرامگاه میربزرگ، آمل، استان مازندران
آشنایی: آرامگاه میربزرگ (میرقوام الدین مرعشی معروف به میربزرگ، سر سلسله سادات مرعشیان مازندران و متوفای 781 هجری)، یکی از بناهای تاریخی مهم و بزرگ به شمار می‌رود و با شماره 59 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. ساختمان اصلی بقعه متعلق به قرن هشتم هجری و با طرحی چهار ضلعی بود ولی ساختمان کنونی آن به قرن یازدهم هجری و دوره صفوی مربوط می‌باشد.
     این بقعه از نظر ویژگی‌های معماری، تزئینات، کاشی‌کاری نماها و خصوصاً سر در ورودی، اهمیت تاریخی دارد. کتیبه ای قدیمی در زیر طاق آن و کاشی کاری منحصر به فردی در داخل بنا و بیرون آن موجود است. داشتن حوزه در بالای بقعه یکی از شاهکار‌های آن زمان بوده‌است که طلبه‌ها در قدیم برای خواندن درس به بالای عمارت می‌رفتند.
این بقعه صندوق چوبی نفیسی داشت که دراثر آتش سوزی نابود شد و تنها چهار چوب آن باقی مانده‌است.

36°28"15.12"N  52°21"6.12"E  :مختصات
آرامگاه میربزرگ

آرامگاه میربزرگ

لینک های مرتبط : وب جامع آمل  مشهد میربزرگ در ویکی پدیا


نوشته شده در ساعت  4:3 عصر  توسط مسعود 
  نظرات دیگران()


لیست کل یادداشت های این وبلاگ
عکس های من از آمل (3)
عکس های من از آمل (2)
عکس های من از آمل (1)
[عناوین آرشیوشده]